Profilaktyka żylaków

?Żylaki kończyn dolnych są na tyle częstym schorzeniem, że dotykają szacunkowo co drugiego Europejczyka. Może się wydawać, że są jedynie defektem estetycznym jednak nie wolno ich bagatelizować, gdyż są one objawem poważnego schorzenia – przewlekłej choroby żylnej, która pozostając nieleczona może doprowadzić do ciężkich powikłań, a nawet zagrażać życiu.
Żylaki występują znacznie częściej u kobiet, głównie ze względu na hormony, stąd duży wpływ na stan żył może wywierać antykoncepcja, ciąża, menopauza i inne zmiany hormonalne.
Do niepokojących symptomów należy zaliczyć: pajączki, bóle nóg, uczucie ciężkich, nabrzmiałych i zmęczonych nóg, obrzęk wokół kostek, nocne skurcze, swędzenie, wysypkę, przebarwienia, a nawet rany.
Do powstania żylaków przyczynia się także długotrwały brak ruchu i aktywności fizycznej, gdyż przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej przez długi czas może powodować nadciśnienie w układzie żylnym.
❓Jak możemy zapobiegać rozwojowi żylaków❓
⭕Jeśli chodzi o profilaktykę-zdania są podzielone. Część lekarzy twierdzi, że posiadając predyspozycje genetyczne nie jesteśmy w stanie uniknąć choroby. W tym wypadku najlepiej skorzystać z porady specjalisty.
⭕Z drugiej jednak strony, okazuje się, że możemy zapobiec występowaniu żylaków poprzez odpowiednią profilaktykę oraz styl życia.
⭕Najlepszym środkiem zapobiegawczym i jednocześnie lekiem na żylaki jest ruch. Co ważne – NIE poleca się ćwiczeń i sportów wytwarzających nadmierne ciśnienie w żyłach i duże skurcze mięśni. Stąd najlepszym rozwiązaniem jest jazda na rowerze, pływanie, gimnastyka i spacery.
⭕Bardzo duże znaczenie w profilaktyce ma również nasza masa ciała. Każdy nadprogramowy kilogram to dodatkowe obciążenie dla naszych nóg, a tym samym dodatkowa praca dla naszych żył.
⭕Dużą rolę odgrywa także ubiór i obuwie. Unikajmy atem obcisłych ubrań i butów, pozwólmy na swobodny przepływ krwi w żyłach. Chodzenie w wysokich obcasach powyżej 5 cm nie sprzyja również ww. profilaktyce.
⭕Palenie papierosów sprzyja chorobie, a także przebywanie w wysokich temperaturach (długotrwałe opalanie, sauna, gorące kąpiele).
Dbajcie o zdrowie swoje i swoich bliskich!?

About the Author :

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH